Časté dotazy

Revize nového komínu?

Předtím než začnete topit ve Vašem komínu je potřeba zajistit odbornou revizi, bude potřeba štítek a prohlášení o shodě. Pokud nemáte známého revizního technika tak pro Vás revizi rádi zajistíme.

Můžu komín vést venku po stěně?

Ano, komín lze umístit na stěnu a pokud je stěna z pálených cihel není třeba dilatační mezera, jsou však nutné ploché kotevní pásky zhruba metr co metr.

Potřebuji ke komínu postavit základy?

Ne pro nerezové systémy.

Ano pro zděné systémy je potřeba základ jako pod stěnu. Pod venkovní komín je třeba minimální hloubka základu 80cm pro vnitřní komíny stačí 50cm a to o ploše 50cm x 50cm.

Co je větrací šachta u komínu?

Většinou se jedná o přívod vzduchu pro plamen nebo lze využít i pro větrání prostoru.

Co dělat pokud je komín na venkovní straně a spotřebič uvnitř?

Řešením je prostup stěnou konstruován nasazením nerezové konstrukce na sopouch a pokračujíce do komínu, šamotové díly stěnou neprochází přímo, okolí je třeba izolovat nehořlavou minerální vatou.

Co je to sopouch?

Sopouch je část komínu propojující spotřebič do komínu, horizontálně přímé sopouchy mohou mít maximální délku 250mm u delších je doporučeno stoupání 10 procent.

Sopouch přes roh nedoporučujeme!

Doporučujeme přímé vyústění soupouchu do komínu, řešení přes roh nemá ideální únosnost a nezaručuje zachování dilatačních spár.

Kdy použít sopouch pravoúhlý (90°) a kdy šikmý (45°)?

Kolmý (pravoúhlý 90°) sopouch se využívá pro krby a kotle. Šikmý  (45°) sopouch se používá pouze pro vložky do krbu. Pokud nemáte jistotu doporučíme Vám sopouch kolmý (90°).

Proč se staré komíny rozpadají odshora?

Nové spotřebiče mají vyšší účinnost a jejich výdej odpadního tepla je nižší, kondenzace vlhkosti u vrcholu komínu se tímto efektem trvale zvýší a tato nadbytečná vlhkost poškozuje stavební část a okolí komínu.

Doporučená výška komínu nad střechou?

Orientační výpočet doporučené výšky pro nadstřešní zděnou či nerez stavební část komínu, za použité materiály děkujeme partnerské firmě CIKO-kominy.cz

SCHEMA PRO URČENÍ VÝŠKY KOMÍNU V ZÁVISLOSTI NA VZDÁLENOSTI OD HŘEBENE A SKLONU STŘECHY

SCHEMA PRO URČENÍ VÝŠKY KOMÍNU V ZÁVISLOSTI NA VZDÁLENOSTI OD HŘEBENE A SKLONU STŘECHY za použité materiály děkujeme partnerské firmě CIKO-kominy.cz